Awards and Honours

This page honours all Barbarians who have won club or league awards as well as any international honours.

CLUB AWARDS

BOB MARTIN PRESIDENT’S AWARD for CONTRIBUTION TO THE CLUB

Winner is a club member who has made an outstanding contribution to the Aurora Barbarians in other than a playing capacity.

2007- Chris Gans

2008- Nick Mitchell

2009- Simon Allen

2010- Tom Kennelly

2011- Ivan Barron

2012- Marco Di Girolamo

2013- Khalil Ajram

2014- Harvey Libby

2015- Tim Brochu

2016- Leighton Chong

JAMES GREEN AWARD

Winner has left a lasting impression on his/her club mates for perseverance, sportsmanship, and indomitable spirit.

2007- Khalil Ajram

2008- David Nielsen

2009- Nat Bendavid

2010- Marco Di Girolamo

2011- Virgina Gourlay

2012- Mackenzie Higgs

2013- Austin Insley

2014- Graeme Loader

2015- Peter Busciglio 

2016- Dan Murack

DOUG HEATON AWARD for CONTRIBUTION TO THE CLUB

Winner is not necessarily a member of the club, who has made a valuable contribution to the Aurora Barbarians.

2007- Simon Allen

2008- Mrs. Blum

2009- John Spicer

2010- Kelly Carrick

2011- Paul Loader

2013- Brad Cain

2014- Karen Chrobak

2015- Ryan Stickle

2016- Kevin Julyan

JAKE GORDON MEMORIAL AWARD

Winner is a student at Keswick High School, who represents the determination and passion that Jake Gordon (1991-2015) had as a member of the KHS Cougars and Aurora Barbarians RFC. (In Partnership with Keswick High School and David Christie) 

2016- Scott Sedore

SENIOR PLAYER AWARDS

MOST VALUABLE PLAYER- MEN'S

Winner is the male player who has been identified as the most valuable to the men's teams in terms of his performance on the field. It is meant to acknowledge excellence and commitment to the club and the playing membership.

2007- David Nielsen

2008- Bryn Davies

2009- Rob Ashwood

2010- Robbie Carter

2011- Bryn Davies 

2012- Nolan Ott

2013- Marco Di Girolamo

2014- Eric Charest-Pekeski

2015- Marco Di Girolamo

2016- Gian Montino (First Team) Gianluca Perfetti (Development Team)

MOST VALUABLE PLAYER- WOMEN’S

Winner is the female player who has been identified as most valuable to the women's teams in terms of her performance on the field. It is meant to acknowledge excellence and commitment to the club and the playing membership.

2007- Nat Bendavid

2008- Virgina Edwards

2009- Courtney Blum

2010- Amber Beckett

2011- Nikki Stephenson

2012- Lori Josephson

2013- Tyson Beukeboom 

2014- Gillian Pegg

2015- Mackenzie Higgs

2016- Britt Douglas (First Team) Olivia Bechberger (Development Team)

MOST IMPROVED PLAYER- NIGEL TOY AWARD (MEN’S)

Winner is a male player who has demonstrated a significant improvement in the skills associated with the game of rugby while playing for the club, in one year over the previous

2007- Steve Bowie

2008- Matt Chown

2009-Gian (Jonny) Montino

2010- Danny Kaloudonu

2011- Chris McKitterick

2012- Jason Atkinson- Ghulati

2013-Cieran McSwiggan

2014- Kevin Rush

2015- Alex Jordan

2016- Connor Johnston



MOST IMPROVED PLAYER- WOMEN'S


Winner is a female player who has demonstrated a significant improvement in the skills associated with the game of rugby While playing for the club, in one year over the previous. 

2007- Amber Beckett

2008- Nisa Ahsan

2009- Ashley Tisdelle

2010- Meghan Puttock

2011- Gill Hall

2012- Sarah Tawadrous

2013- Sydney Mann

2014- Gillian Gerimia

2015- Emma Chown

2016- Emily Holmes



ROOKIE OF THE YEAR- MEN'S


Acknowledges the outstanding performance of a male player in his first year with the club.

2007- Jeremy Campbell

2008- Bryn Davies

2009- Aaron Holt

2010- Bryn Keys

2011- Eric Selvaggi

2012-

2013-Stephen Seccareccia

2014- Byron Boville

2015- Andrew Quattrin

2016- Peter Westlund

ROOKIE OF THE YEAR- WOMEN'S

Acknowledges the outstanding performance of a female player in her first year with the club.

2007- Courtney Blum

2008- Gill Hall

2009- Jacey Murphy

2010-

2011- Lori Josephson

2012- Gill Pegg

2013-

2014- Britni French

2015- Loren Baldwin

2016- Asya Bartley



BEST BACK- JIM MOYES AWARD (MEN'S)


Winner is the player (male) who best exemplifies proficiency in the backs.

2007- Andrew Ziricino

2008- Bryn Davies

2009- Steve Shortly

2010- Bryn Davies

2011- Marco Di Girolamo

2012- Jesse Walker

2013- Sean Sinel

2014- Tom McLeod

2015- Mark Denton

2016- Desmond 'DJ' Dillion

BEST BACK- MICHAEL FEALEY AWARD (WOMEN’S)

Winner is the player (female) who best exemplifies proficiency in the backs. 

2011- Martha Goodrow

2012- Lori Josephson

2013- Nadia Popov

2014- Britni French

2015- Louise Chen

2016- Rebecca Gannon

BEST FORWARD (WOMEN’S)

Winner is the player (female) who best exemplifies proficiency in the backs. 

2016- McKinley Hunt

OUTSTANDING JUNIOR PLAYER- RYAN ADDISON AWARD (BOYS)

Winner is the male junior aged player who makes an outstanding effort in support of our program.

2005-Jesse Hayman

2006-Khalil Ajram

2007- Jamie Schaeffer

2008- Matt Lee

2009- Leo Policelli

2010- Michael Perkins

2011- Peter Busciglio

2012- Jake Moreau

2013- Marnus Coetsee

2014- Luke Travell

2015- Cole Johnson

2016- Jack McRogers

OUTSTANDING JUNIOR PLAYER- NAT BENDAVID AWARD (GIRLS)

Winner is the female junior aged player who makes an outstanding effort in support of our program

2007- Allison McKittrick 

2008- Allison McKittrick

2009- Jess Harvey

2010- Sydney Mann 

2011- Nadia Popov

2012- Madeline Damp

2013- Dagmar Wallsten

2014- Daniella Grant

2015- Eryn Roberts

2016- Daniella Grant

JUNIOR CLUB AWARDS

MOST VALUABLE PLAYER

Winner is the male junior aged player who makes an outstanding effort in support of their team.

U-18 Boys

2015- Mike Rusu

2016- Scott Sedore

U-16 Boys

2015- Aidan Brown

2016- Curtis Sandiford

U-14 Boys

2016- Luke Balkovec

Winner is the female junior aged player who makes an outstanding effort in support of their team

U-18 Girls

2015- Mikhaila Irving

2016- Carson Brown

U-16 Girls

2015- Bianca Pienaar

2016- Nicole Avakian

U-14 Girls

2016- Tori Bullock

COACHES AWARD

Winner is a male junior player who was considered a coachable player who showed commitment, effort and real Barbarians Spirit. 

U-18 Boys

2015- Yaseem Mirza

2016- Drayden Richards

U-16 Boys

2015- Andrew Jorgenson

2016- Matthew Hollett

U-14 Boys

2016- Connor McLeod

Winner is a female junior player who was considered a coachable player who showed commitment, effort and real Barbarians Spirit. 

U-18 Girls

2015- Veronica Curcuruto

2016- Laura Duncan

U-16 Girls

2015- Katie McLeod

2016- Kowsiya Bavanandan

U-14 Girls

2016- Chloe Daniels

MOST IMPROVED PLAYER 

Winner is a male junior player who has demonstrated a significant improvement in the skills associated with the game of rugby while playing for the club, in one year over the previous. 

2007- Leo Policelli & Frank Walker

2008- Mark McKittrick

2009- Chris Martinez

2010-

2011- Kyle Spicer


2013- Desmond ‘DJ’ Dillion

2014- Lucas Cunningham

2015- Jack Liotta (U-16 Boys) Alex Railton (U-18 Boys)

2016- Alex Arcuri (U-14 Boys) Spencer Serota (U-16 Boys) Tanner Duckworth (U-18 Boys)

Winner is a female junior player who has demonstrated a significant improvement in the skills associated with the game of rugby while playing for the club, in one year over the previous.
 

2007- Meghan Puttock

2010- Liesel Schweighardt

2011- Nadia Popov

2013- Bianca Cugno

2014- Bianca Pienaar

2015- Meaghan Allen (U-16 Girls) Jessica Cormier (U-18 Girls)

2016- Jill Cope/ Sierra Pope (U-14 Girls) Azeen Mohammadi (U-16 Girls) Christine Lafrmboise (U-18 Girls)

BEST BACK

Winner is the player (male) who best exemplifies proficiency in the backs.

U-18 Boys

2015- Jack McRogers

2016- Jeremy Seng

U-16 Boys

2015- Adam Joe

2016- Connor Murri

U-14 Boys

2016- Quinn Spicer

Winner is the player (female) who best exemplifies proficiency in the backs.

U-18 Girls

2015- Daniella Grant

2016- Hannah Daniels

U-16 Girls

2015- Kendra Rotherham

2016- Celia Martensson

BEST FORWARD

Winner is the player (male) who best exemplifies proficiency in the forwards

U-18 Boys

2015- Elijah Peart

2016- Ethan Cooney

U-16 Boys

2015- Nick Teti

2016- Alex Des OrmeauxOrmeaux

U-14 Boys

2016- Joe Badali

Winner is the player (female) who best exemplifies proficiency in the forwards

U-18 Girls

2015- Emiliee McLean

2016- Vyktoria Brochu

U-16 Girls

2015- Vyktoria Brochu

2016- Katie McLeod

 

 

International Honours





National Caps

- Lyndzi Anderson

- Oliver Atkinson 

- Caitlin Beaton

- Tyson Beukeboom

- Jermey Campbell (A)

- Natalie Bendavid

- Paul Ciulini 

- Marco Di Girolamo

- Lori Josephson

- Mackenize Higgs

- Bryn Keys

- Jacey Murphy

- Nadia Popov

- Steven Shortly (A)

- Dean Van Camp

- Jon West (Maple Leafs)






Aged Grade 

- Lyndzi Anderson

- Tyson Beukeboom

- Courtney Blum

- Paul Ciulini 

- Deven Deguara

- Paul Dorland

- Dani Grant

- Martha Goodrow

- Mackenzie Higgs

- McKinley Hunt

- Jessica Jacobs

- Lori Josephson

- Jordan Marsh

- Jack McRogers

- David Nielsen

- Nolan Ott

- Keaton Porter

- Andrew Quattrin

- David Poettcker

- Nadia Popov

- Ben Risi

- Mike Rusu

- Jordan Rowntree

- Eric Selvaggi

Past Captains

Womens II-
2016- Gill Hall
2015- Olivia Bechberger
2014- Rhonda Westlake
2013- Sydney Mann
2012- Rhonda Westlake
2011- Rhonda Westlake
2010-Rhonda Westlake
2009- Danielle Richer
2008- Danielle Richer

Womens I- 
2016- Mackenzie Fane
2015- Tyson Beukeboom
2014- Jordyn Rowntree
2013- Danika Mason
2012- Danika Mason
2011- Martha Goodrow
2010- Martha Goodrow
2009- Nat Bendavid
2008- Nat Bendavid

Men III- 
2014- James Hulbert
2013- James Hulbert
2011- Matthew Lee
2010- Matthew Lee
2009- Michael Zsolt (U-20 Captain)
2008- Khalil Ajram

Men II- 
2016- James Hulbert
2015- Joe Krimker
2014- Tom McLeod 
2013- James Coombes
2012- Josh Ferrari
2011- Jesse Hayman
2010- Nick Taylor
2009- Nick Taylor & Neil Dunn
2008- Neil Dunn

Men I-
2016- Jesse Hayman
2015- Matt Chown
2014- Eric Selvaggi
2013- David Nielsen
2012- David Nielsen
2011- Robbie Carter
2010- Robbie Carter
2009- Shaun Allen
2008- Robbie Carter

WordPress Tutorials
DNN Support